Tokeny NFT’s (ang. non-fungible tokens) są to niewymienialne tokeny, których główną zaletą jest to, że nie ma opcji, aby zastąpić je czymś innym. Każdy z nich ma swój unikalny, kryptograficznie utworzony hash, który nadaje mu cechę wyjątkowości.
W przypadku popularnego bitcoina jest praktycznie bez różnicy, w jaki sposób wejdziemy w jego posiadanie, ponieważ zawsze będzie on równy innemu bitcoinowi. To, że tokeny NFT są niewymienne nie oznacza również, że nie możemy ich wymienić w ogóle. Proces ten polega na tym, że podczas wymiany, otrzymamy za niego coś zupełnie innego, czy to w postaci kolejnego tokena NFT, czy którejś z kryptowalut.
Nawet jeśli doszłoby do próby podrobienia NFT, to mimo identycznego wyglądu będzie się ona różniła hashem, a więc z łatwością w otwartej księdze blockchaina będziemy w stanie prześledzić jego historię, co pozwoli na jednoznaczne stwierdzenie jego autentyczności. Formę tokena NFT może mieć jakakolwiek treść, którą da się zapisać w cyfrowej postaci.
Rosnąca popularność NFT.
Sumaryczna wartość transakcji wykonanych za pomocą tokenów przekroczyła już miliard dolarów. Mechanizm rzadkości cyfrowych dzieł jest czymś, co wcześniej było niespotykane na tak dużą skalę w internecie. Szał ten rozpoczął się wraz z hossą, która napędza rynek kryptowalut.
Pierwszą formą tokenów NFT, która została mocno spopularyzowana na sieci ethereum w 2017 roku są krypto-kotki (ang. cryptokitties).
Wyświetl ten post na Instagramie.
Już wtedy ustanawiane zostały rekordy cenowe, w których użytkownicy byli w stanie zapłacić równowartość 600 etherów za jednego kota. Założyciel Twittera – Jack Dorsey, sprzedał jednego ze swoich tweetów w postaci tokena NFT za kwotę 3 milionów dolarów.
Najprostszą drogą, aby zarobić fortunę na tego typu „cyfrowych dziełach” jest duża popularność oraz fakt, iż jest się rozpoznawalnym celebrytą. Wykorzystała to dziewczyna Elona Muska – piosenkarka Grimes, której kolekcja tokenów NFT wyprzedana została w 20 minut za kwotę ponad 6 milionów dolarów.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Bardzo dużą popularność zyskują również memy, które tworzone są w formie tokenów NFT.
Jeden z nich, który przedstawia rozpoznawalną od wielu lat w internecie „disaster girl” sprzedany został za kwotę ponad pół miliona dolarów.
Podobnych dzieł, które trafiły pod młotek za kwoty kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy dolarów można by wspominać godzinami.
Zobacz też:
Kolekcja plakatów na papierze ze zmarnowanego jedzenia od Too Good To Go
5 błędów najczęściej popełnianych przy prowadzeniu fanpage na Facebook
2 komentarze
Dodaj odpowiedź