w , ,

Webinar może być skutecznym narzędziem do osiągnięcia biznesowych celów. Jak go przygotować i na co zwrócić uwagę?

Czym jest webinar
czym jest webinar

W ostatnich latach coraz więcej słyszy się o webinarach. I nic dziwnego, bo stwarzają one naprawdę wiele możliwości. Mogą edukować, generować leady czy przyciągać nowych odbiorców. Brzmi zachęcająco? W takim razie może warto przemyśleć opracowanie własnego webinaru. Przed zabraniem się do działania, warto jednak poznać odpowiedzi na kilka podstawowych pytań: czym jest webinar, jakie niesie korzyści i kiedy warto wykorzystać go w swoim biznesie?

Czym jest webinar?

Najprościej rzecz biorąc, można powiedzieć, że webinar to spotkanie o charakterze edukacyjnym prowadzone przy pomocy internetu. Webinar może być więc formą szkolenia, seminarium czy wykładu. Różnica polega na tym, że nie odbywa się w tradycyjnej formie, a jest przeprowadzany online.

Sama forma webinaru może być przy tym naprawdę różna. Wiele zależy od pomysłu samego organizatora, specyfiki branży czy celu takiego wydarzenia. Czasami webinary przypominają tradycyjne wykłady, a innym razem raczej sesję pytań i odpowiedzi. Różnorodność i szeroki wachlarz możliwości to zresztą jedna z największych zalet webinaru. Dzięki niej łatwo dostosować specyfikę takiego spotkania do potrzeb odbiorców i do omawianego tematu.

Dlaczego webinary cieszą się taką popularnością?

Wiadomo już, czym jest webinar. Wciąż jednak może nasuwać się pytanie – czym właściwie zasłużył sobie na taką popularność?

Jeśli przyjąć perspektywę uczestników, to odpowiedź jest prosta. To naprawdę wygodny sposób na przyswojenie wiedzy czy zapoznanie się z danym tematem. Nie trzeba nawet wychodzić z domu – wystarczy dostęp do internetu. Co więcej, organizatorzy nieraz udostępniają linki z nagraniami ze spotkania tym osobom, które nie mogły uczestniczyć w nim w czasie rzeczywistym. Tym samym nawet niekorzystny termin webinaru nieraz nie stanowi przeszkody do zdobycia nowej wiedzy.

Tą wiedzą żaden przedsiębiorca nie dzieli się jednak za darmo czy z dobroci serca. Nawet jeśli sam zapis na wydarzenie jest bezpłatny, to nie oznacza to, że webinar nie przyniesie zysków. Wręcz przeciwnie. Okazuje się skutecznym narzędziem, jeśli chodzi o:

 • pozyskiwanie nowych klientów – np. autor kursu o podstawach grafiki może zorganizować bezpłatny webinar. Istnieje duża szansa, że w ciągu spotkania zdoła przekonać przynajmniej kilku uczestników do swojej wiedzy i skłonić ich do zakupu kursu,
 • zwiększanie rozpoznawalności – jeśli temat jest interesujący dla dużego grona odbiorców, o webinarze szybko może zrobić się głośno. Jeśli natomiast jest to wydarzenie z udziałem kilku specjalistów, łatwo dotrzeć do szerszego grona, korzystając z zasięgów pozostałych uczestników,
 • budowanie autorytetu – dzieląc się wiedzą w przystępny sposób, autor webinaru udowadnia, że ma wiedzę w konkretnym temacie i że jest ekspertem w tym, co robi. A to naprawdę dobry punkt wyjścia do kolejnych działań marketingowych,
 • generowanie leadów – webinar to także skuteczny lead magnet. Wielu organizatorów tego typu wydarzeń oferuje darmowy dostęp do wydarzenia w zamian za zapis na listę mailingową.

Zalet webinarów jest znacznie więcej!

To jednak nie wszystkie zalety webinaru z punktu widzenia organizatorów. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że organizacja wydarzeń online jest znacznie prostsza niż spotkania na żywo. Nie ma tu konieczności wynajmowania sali, odpowiedniego sprzętu czy podejmowania innych działań logistycznych. Liczba osób biorąc udział w webinarze może być więc praktycznie nieograniczona.

Tak naprawdę wystarczy dostęp do internetu i umiejętność obsługi odpowiedniego programu. Oczywiście zawsze można pójść o krok dalej – zadbać o profesjonalny sprzęt do nagrywania obrazu czy dźwięków czy o dodatkowe efekty wizualne i graficzne podczas prezentacji. Nie zmienia to jednak faktu, że aby zacząć, wystarczy naprawdę niewiele.

Poza tym znaczenie ma wspomniana już elastyczność. Webinar stwarza naprawdę wiele możliwości. Osoba prowadząca spotkanie może użyć prezentacji, udostępniać ekran, podsyłać dokumenty czy udostępnić czat dla uczestników.

Jak przygotować udane webinar?

Webinar może przynieść wiele korzyści zarówno dużemu przedsiębiorstwu, jak i małej firmie, która dopiero zaczyna pracować nad swoją rozpoznawalnością. Początki oczywiście zawsze są najtrudniejsze. Nie brak zresztą osób, które naprawdę długo zwlekają z organizacją pierwszego takiego wydarzenia, mimo świadomości wielu korzyści, jakie mogą odnieść. Oczywiście trudno w pełni wyeliminować stres, ale zawsze można zadbać o to, by był jak najmniejszy. A pomóc w tym może odpowiednie przygotowanie.

Jak w takim razie stworzyć udany webinar? Warto zwrócić uwagę na 5 podstawowych kroków:

 1. Określenie celu – w czym konkretnie webinar ma pomóc jego organizatorowi? Czy chodzi tu o sprzedaż produktów, generowanie leadów, a może o coś jeszcze innego? Bez ściśle wyznaczonego celu trudno cokolwiek zdziałać, dobrze zaplanować całe wydarzenie czy ocenić jego efekty.
 2. Podejrzenie konkurencji – jednym z najprostszych sposobów na opracowanie dobrego webinaru będzie uczenie się od osób bardziej doświadczonych. Warto więc wcześniej wziąć udział w webinarach organizowanych przez konkurencję. To świetna okazja, by ocenić, co zdaje egzamin. I to zarówno pod względem merytoryki, opracowanych materiałów, jak i kontaktu z uczestnikami czy zadbania o kwestie techniczne
 3. Planowanie treści – dobry plan to już połowa sukcesu. Warto więc dobrze przygotować się do nadchodzącego webinaru. Najlepiej przynajmniej rozpisać sobie w punktach całe wystąpienie. Dzięki temu do prezentacji nie wkradnie się chaos i żaden punkt nie zostanie pominięty.
 4. Przygotowanie prezentacji – prezentacja nie jest elementem obowiązkowym webinaru. Nie każdy organizator musi opracować slajdy. Niektórzy wolą pokazać się uczestnikom i mówić do nich, patrząc wprost w kamerę, by stworzyć poczucie bliższego kontaktu. Inni stawiają natomiast na udostępnianie ekranu i pokazywanie konkretnych filmów, dokumentów czy programów. Nie zmienia to jednak faktu, że przed każdym wystąpieniem trzeba przynajmniej przygotować wszystkie materiały tak, by mieć je pod ręką.
 5. Promocja webinaru – ostatnia kwestia to promocja wydarzenia, by przyciągnąć jak najwięcej osób. Możliwości jest naprawdę wiele. O webinarze można informować chociażby w social media. Wiele osób korzysta także z opcji postów sponsorowanych na Facebooku. Warto też wspomnieć o webinarze subskrybentom, wysyłając odpowiedni newsletter.

Wiadomo już, czym jest webinar i jakie może przynieść korzyści. Teraz pozostaje już tylko działać! Nie ma co zwlekać! Czas pandemii, gdy ludzie przyzwyczaili się do tak wielu wydarzeń organizowanych online, to najlepszy moment, by zacząć.


 1. Content marketing to znacznie więcej niż pisanie pod odpowiednie frazy czy poszerzanie zasięgów. Jak prowadzić go prawidłowo?
 2. Badania z użytkownikami – dlaczego są tak ważne w procesie projektowym
 3. Jak rozwijać i zwiększać sprzedaż w e-commerce?

3 komentarze

Dodaj odpowiedź

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Skuteczny content marketing

  Content marketing to znacznie więcej niż pisanie pod odpowiednie frazy czy poszerzanie zasięgów. Jak prowadzić go prawidłowo?

  Kryptowaluty na prezent

  Kryptowaluta pod choinkę – idealny prezent dla miłośnika cyfrowych walut