w

Mieczysław Fogg – Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Audycja i podcast Muzeum POLIN na 30. rocznicę śmierci artysty

Mieczysław fogg

Przy okazji 30. rocznicy śmierci Mieczysława Fogga Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza do słuchania specjalnej, czteroodcinkowej audycji Radia POLIN pt. „Mieczysław Fogg. Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Muzeum przypomina biografię artysty nie tylko jako muzyka i popularyzatora polskiej piosenki, ale przede wszystkim człowieka zaangażowanego społecznie, także w pomoc żydowskim znajomym w warszawskim getcie. Premiera pierwszego odcinka już 3 września o 20:00. Wspomnienia Mieczysława Fogga czyta Marek Barbasiewicz. Cyklu czterech odcinków będzie można również posłuchać na stronie internetowej muzeum, na kanale Youtube „Polscy Sprawiedliwi. Portal Muzeum POLIN” oraz w popularnych platformach podcastowych.

 

Mieczysław Fogg to jeden z najpopularniejszych polskich pieśniarzy i kompozytorów XX wieku, ale także żołnierz Armii Krajowej oraz jeden z polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. O muzycznej karierze tego „chłopaka z warszawskiej Starówki”, rozwijanej na kabaretowych scenach wśród wybitnych artystów polskich i żydowskich, opowiada Anna Mieszkowska, dokumentalistka, autorka książek o polskim kabarecie i teatrze. Ważnym bohaterem tej historii pisanej dźwiękiem jest Iwo Wesby, przyjaciel Fogga, dyrygent, który po ucieczce z warszawskiego getta, wraz z rodziną, ukrywał się w jego mieszkaniu. Nie był jednym, który otrzymał od Fogga pomoc. O tych przyjaźniach wśród artystów, pracy młodego Mieczysława w PKP, a w czasie okupacji – w kawiarni, o jego wejściach do getta i występach na barykadach powstania warszawskiego, a także powojennej karierze muzyka opowiadają pierwsze odcinki audycji „Mieczysław Fogg. Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Mieczysław Fogg dopiero w 1989 roku otrzymał tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Ani on sam o to wcześniej nie zabiegał, a nie nikt inny nie popularyzował jego zasług na tym polu. Iwo Wesby, którego Fogg uratował, nie mógł tego zrobić, bo zmarł w 1961 roku, kiedy jeszcze tego tytułu nie nadawano. Natomiast z pewnością pamiętano i szanowano to, co zrobił dla ratowania osób pochodzenia żydowskiego. Stefania Grodzieńska wspominała, że Fogg był jednym z tych, którzy mieli odwagę w najtrudniejszym czasie działalności artystów w warszawskim getcie wyciągnąć do nich pomocną rękę. W kawiarniach, w których występował w czasie okupacji, zbierano pieniądze dla artystów występujących w warszawskim getcie, chociażby w teatrze Femina  – mówi Anna Mieszkowska, dokumentalistka, która w barwny sposób w pierwszych trzech odcinkach audycji opowiada o życiu i twórczości pieśniarza.

W audycji usłyszeć można także wspomnienie prawnuka muzyka, Michała Fogga, który od lat dba o dziedzictwo jednego z najważniejszych artystów XX wieku w Polsce. – Pradziadek pomagał swoim kolegom z getta z pobudek czysto przyjacielskich. Już tak miał, że w pierwszej kolejności dbał o innych, później o siebie. Przez 40 lat bardzo pobieżnie wspominał o tej pomocy, którą niósł – mówi Michał Fogg.

W dźwiękowej historii o Foggu pojawi się zaproszenie na wystawę czasową w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu pt. „Mieczysław Fogg. Pieśniarz Polaków”. Jej kuratorka, Anna Lubasińska-Tabaczniuk, tłumaczy, jakie pamiątki związane z muzykiem można zobaczyć na ekspozycji dostępnej do końca grudnia. To między innymi ulubione pianino, które w warszawskim mieszkaniu Fogga przetrwało cały okres okupacji, a także medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, przyznany Foggowi za pomoc udzieloną Iwo Wesbiemu. 

Audycja „Mieczysław Fogg. Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” będzie emitowana w Radiu POLIN między 3 a 6 września o godzinie 20:00, dźwiękowa historia będzie dostępna również na stronie internetowej muzeum, jako podcast w najpopularniejszych platformach podcastowych oraz na kanale Youtube „Polscy Sprawiedliwi. Portal Muzeum POLIN”. Warto dodać, że Historię Mieczysława Fogga, a także innych artystów, którzy w czasie Zagłady nieśli pomoc Żydom, można również przeczytać na portalu Polscy Sprawiedliwi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Marketing mix

Marketing mix: sposób na tworzenie skutecznej strategii firmy

Lidl

Lidl Polska z kampanią Kupon Plus w aplikacji Lidl Plus