w ,

Podróż w kosmos w stylu vintage

Podróż w kosmos w stylu vintage

Zamiast hawajskich wakacji – relaks pod słońcami Keplera-16b, a dla fanów mocnych wrażeń tydzień na planecie HD 40307g z atrakcją w postaci wyjątkowo silnej siły ciążenia. Takie urlopy to jak na razie pieśń przyszłości, ale pracownicy NASA postanowili dać nam namiastkę kosmicznych podróży tworząc wyjątkowe plakaty turystyczne.

Grafiki inspirowane autentycznymi plakatami turystycznymi z lat 30. stworzyli Joby Harris, David Delgado i Dan Goods z należącego dla NASA Laboratorium Napędów Rakietowych, które działa przy MIT w Kalifornii. Ich „wydawcą” jest fikcyjne, Egzoplanetarne Biuro Podróży, a powstanie nietypowych plakatów zainspirowały kolejne odkrycia planet, które pod wieloma względami przypominają Ziemię i co za tym idzie dają szansę na istnienie życia na ich powierzchni.

Gdzie, zgodnie z plakatami, moglibyśmy polecieć w przyszłości? Pierwszą destynacją byłaby planeta Kepler-16b odkryta w 2011 roku, która orbituje wokół nie jednego, ale dwóch słońc. Hasło na plakacie podkreśla tę wyjątkową cechę: „Planeta dwóch słońc to jedyne miejsce, w którym twój cień ma towarzystwo”.

Kepler_16b_20x_30

Kolejną polecaną destynacją jest planeta HD 40307g, oddalona od ziemi o 44 lata świetlne, reklamowana jako „super-Ziemia” i „mini-Neptun”. Wyróżnia ją wyjątkowo mocne przyciąganie grawitacyjne, o siedem razy silniejsze od tego, którego doświadczamy na naszej planecie.

Hd_40307g_20x30

Najnowszym kierunkiem kosmicznego biura podróży jest Kepler-186f odkryty w kwietniu 2014 roku. Planeta pod wieloma względami przypomina Ziemię – ma zbliżone do niej rozmiary oraz temperaturę pozwalającą na istnienie wody na jej powierzchni, co daje szanse na rozwinięcie się życia. W takim wypadku krewniak Ziemi miałby jednak zupełnie inną kolorystykę, ponieważ gwiazda, wokół której krąży, jest chłodniejsza i bardziej czerwona od naszego słońca. Ten fakt zapewne wpłynąłby na przebieg procesów fotosyntezy, w wyniku których rośliny zamiast soczysto zielone, jak u nas, miałyby różne odcienie czerwieni. Plakat podkreśla tę osobliwość hasłem „Na Keplerze trawa zawsze jest bardziej czerwona”.

Kepler-186f_20x30

Do pierwszych trzech plakatów już wkrótce mają dołączyć kolejne, zachwalające turystyczne walory innych planet, a naukowcy wciąż odkrywają nowe. Na początku stycznia oznajmiono odnalezienie kolejnych ośmiu ciał niebieskich o cechach zbliżonych do Keplera, a więc dających szanse na istnienie życia na ich powierzchni.

Plakaty w dużej rozdzielczości znajdziecie tutaj

180heartbeats + jung v. Matt z pierwszą kampanią dla nike

180heartbeats + JUNG v. MATT z pierwszą kampanią dla NIKE

Zdjęcia nie do użytku? Totino's pizza podejmuje wyzwanie

Zdjęcia nie do użytku? Totino’s Pizza podejmuje wyzwanie