w ,

SEO Czy PPC?

Seo czy ppc

Pozycjonowanie czy AdWords? Wyniki organiczne czy linki sponsorowane? SEO czy PPC? Ten różnie określany problem dotyczy wielu osób podejmujących decyzję o promocji swojej strony w wyszukiwarce. Oceniając oba te obszary w oparciu o 10 kryteriów, postarajmy się odpowiedzieć na to pytanie.

SEO i CPC to dwie popularne strategie marketingu internetowego, które mogą pomóc firmom zwiększyć widoczność w wyszukiwarkach i generować ruch na ich stronach internetowych.

SEO, czyli optymalizacja pod kątem wyszukiwarek, to proces poprawy widoczności strony internetowej w wynikach wyszukiwania. SEO obejmuje działania takie jak:

 • Tworzenie wysokiej jakości treści, które są zgodne z zapytaniami użytkowników.
 • Optymalizacja kodu strony internetowej w celu poprawy jej wydajności i indeksacji przez wyszukiwarki.
 • Budowanie linków do strony internetowej z innych stron internetowych.

CPC, czyli płatne wyszukiwanie, to strategia marketingowa, w której firmy płacą za wyświetlanie swoich reklam w wynikach wyszukiwania. Reklamy CPC są wyświetlane, gdy użytkownik wyszukiwarki wpisuje zapytanie, które jest zgodne z hasłami kluczowymi reklamy.

1. Zauważalność

Badania eyetrackingowe pokazują porównywalną zauważalność topowych pozycji w wynikach organicznych oraz reklam znajdujących się ponad nimi. Warto pamiętać, iż wyniki AdWords mogą posiadać rozmaite linki rozszerzone. W takim wypadku są nieco lepiej widoczne od naturalnych.
Remis 1-1

2. Trwałość efektów

Profesjonalne pozycjonowanie przynosi długotrwałe efekty. Nawet po zaprzestaniu działań mających na celu wyprowadzenie strony na jak najwyższą pozycję, rezultat pozostaje i utrzymuje się przez pewien okres. Natomiast w przypadku reklam sponsorowanych ich działanie zanika w momencie wyczerpania się budżetu przeznaczonego na konkretną kampanię.
2-1 dla SEO

3. Zaufanie do linków

Zaufanie do linków pojawiających się w naturalnych wynikach wyszukiwania jest większe, niż zaufanie do reklam PPC. Można odnieść wrażenie, że użytkownicy wciąż obawiają się korzystania z reklam sponsorowanych. Wynika to przede wszystkim z braku przekonania co do trafności reklamy pojawiającej się przy wpisywaniu pożądanego hasła. Ta tendencja ulega jednak stopniowej zmianie na korzyść AdWords.
3-1 dla SEO

4. Koszty dodatkowe

W przypadku prostych kampanii AdWords (bez konieczności tworzenia specjalnych landing page na ich potrzeby), koszty dodatkowe są niewielkie i zależą od tego, w jakim stopniu strona odpowiada na zapytanie klientów. Jeśli jest zbudowana właściwie i nawiązuje do tematyki kampanii, wówczas koszt jest ponoszony tylko w momencie kliknięcia w link. Tym samym z punktu widzenia generowania kosztów dodatkowych, reklama jest tańsza ponieważ najzwyczajniej ich nie generuje. W przypadku SEO w większości przypadków występuje konieczność modyfikowania kodu strony w celu jej optymalizacji, co wiąże się z kosztami.
Tym razem plus dla PPC.
3-2 dla SEO

5. Czas

Na rezultaty pozycjonowania zwykle trzeba poczekać, w przypadku konkurencyjnych branż – sporo czasu. Prostą kampanię AdWords można uruchomić prawie natychmiast. Wyniki widoczne są w ciągu 15 minut od jej startu.
Remis 3-3

6. Ograniczenia

Podstawowym ograniczeniem z jakim się spotkamy decydując się na linki sponsorowane jest regulamin Google. Promowanie niektórych kategorii (np. artykułów tytoniowych) jest po prostu zakazane. Przy pozycjonowaniu znaczącym utrudnieniem może być wysoka konkurencyjność branży. W wypadku bardzo popularnych słów kluczowych nie ma gwarancji osiągnięcia wyników.
4-3 dla SEO

7. Liczba słów kluczowych

Liczba pozycjonowanych fraz jest ograniczona, nie ma możliwości osiągnięcia tak szerokiego zasięgu jak
w przypadku linków sponsorowanych. Struktura kampanii AdWords może być nieskończenie skomplikowana
i szeroka.
Przewaga PPC na tym polu.
Remis 4-4

8. Prezentacja strony w wynikach wyszukiwania

Prezentacja strony w wynikach wyszukiwania w PPC jest w pełni kontrolowana, gdyż sami możemy zdefiniować treść reklamy i ją zmieniać. W przypadku SEO pozostaje nam tylko mieć nadzieję, że wyszukiwarka weźmie pod uwagę naszą sugestię odnośnie opisu.
5-4 dla PPC

9. Zmiany w algorytmach

Zmiany w algorytmach stanowią duże ryzyko dla SEO, ponieważ wyszukiwarka po jakimś czasie zmieniając algorytmy, sama stara się wykluczyć mało wartościowe strony internetowe z pierwszych pozycji na rzecz (jej zdaniem) bardziej odpowiednich. W przypadku PPC takie ryzyko nie występuje. Będą one wyświetlane na swoich miejscach niezależnie od algorytmów, gdyż każda reklama biorąca udział w aukcji posiada oceniany wynik jakości.
6-4 dla PPC

10. Budowanie marki
Uzyskanie pozycji w TOP 3 w SEO jest często dużym osiągnięciem i pozytywnie wpływa na wizerunek marki. Podobny, pozytywny efekt można uzyskać w PPC. Szerokie kampanie mogą być ukierunkowane na budowanie wizerunku i rozpoznawalności brandu.
Tutaj remis.
Całe starcie 7-5 dla PPC.

Z pewnością kryteriów oceny mogłoby być więcej, a ich inny dobór mógłby przechylić szalę zwycięstwa na korzyść SEO. U mnie wygrało jednak PPC, więc wniosek wydaje się być prosty – przesuwamy budżety na AdWords. Nic bardziej mylnego! Najlepsze efekty w ramach wyszukiwarki możemy osiągnąć łącząc aktywność w obu tych obszarach. Proste równanie matematyczne tym razem brzmi 2+2=5.

Jeżeli mamy jednak ograniczony budżet i koniecznie musimy wybrać, wybierzmy SEO gdy:

 • chcemy promować content, na którego popularności zależy nam cały rok,
 • zależy nam na długotrwałych efektach,
 • chcemy podnieść rozpoznawalność swojego brandu,

zaś PPC, gdy:

 • chcemy szybkich efektów i dużej elastyczności prowadzonych działań
 • zależy nam na modelu, w którym płacimy tylko i wyłącznie za efekt (przejście na stronę, sprzedaż, zapisanie się do newslettera)
 • komunikujemy jednorazową promocję bądź event

Autor: Marcin Kolonko, Specjalista ds. SEM, SEMAHEAD Agencja SEM Grupy Interia.pl


 1. SEO – co zrobić żeby się dobrze pozycjonować?
 2. Content marketing a SEO
 3. Błędy w content marketingu – 7 grzechów głównych popełnianych przez twórców contentu
Mobilny konsument odczarowany. Tns polska wprowadza usługę mobile behave.

Mobilny konsument odczarowany. TNS Polska wprowadza usługę Mobile Behave.

Czy serwisy społecznościowe zastąpią portale randkowe?

Czy serwisy społecznościowe zastąpią portale randkowe?