w

Audioteka 2023. Czego najchętniej słuchaliśmy?

Audioteka 2023

Audioteka oferuje największy wybór audiobooków w języku polskim – to miliony godzin historii opowiedzianych przez znanych i lubianych lektorów. W 2023 roku użytkownicy słuchali produkcji dostępnych w aplikacji przez niemal 2,5 mld minut, czyli o ponad 400 mln minut dłużej niż w ubiegłym roku. Po które audiobooki najchętniej sięgali Polacy?

Kryminały niezmiennie na topie

W minionym roku wśród dziesięciu najchętniej słuchanych przez użytkowników produkcji, aż sześć stanowiły kryminały.

Za króla tego gatunku, Polacy bez wątpienia uznają Remigiusza Mroza – autor co miesiąc gościł w zestawieniu najbardziej popularnych pozycji w Audiotece.

Jego Langer, z Mateuszem Damięckim w roli głównej; Widmo Brockenu, czytane przez Krzysztofa Gosztyłę; Kabalista, w którym słyszymy Roberta Jarocińskiego oraz Zarzut z głosem Karoliny Gorczycy znajdują się w zestawieniu top 10 produkcji najchętniej słuchanych przez użytkowników w 2023 roku.

Ogromną sympatię słuchaczy Audioteki zdobył także kryminał Agent autorstwa Jiri Havelka (w roli głównej Marcin Czarnik) oraz Error Krzysztofa Domaradzkiego, opowiadający o ataku hakerskim paraliżującym cały kraj.

Polacy docenili także zrealizowaną z rozmachem adaptację kultowego dzieła Henryka Sienkiewicza, czyli Ogniem i mieczem czytaną przez gwiazdorską obsadę, z Antonim Pawlickim, Michałem Żurawskim, Michaliną Łabacz oraz Andrzejem Grabowskim w rolach głównych.

W zestawieniu najchętniej słuchanych produkcji znalazły się także: przełomowa książka Joanny Kuciel-Frydryszak Chłopki. Opowieść o naszych babkach, w której jak autorka sama mówi, powraca do czasów “harujących od świtu do nocy wiejskich kobiet”;

Najlepsze miejsce na świecie. Gdzie Wschód zderza się z Zachodem Jacka Bartosiaka, czytaną przez Antoniego Pawlickiego, a także powieść fantasy Ja, inkwizytor. Dziennik czasu zarazy, z Leszkiem Lichotą, Jarosławem Gajewskim, Grzegorzem Kwiecieniem oraz Piotrem Głowackim w rolach głównych.

Autorzy, którzy zdominowali 2023 rok

Klubowicze Audioteki najchętniej słuchali pozycji autorów kryminałów i thrillerów, spośród których najczęściej wybierali dzieła wspomnianego Remigiusza Mroza, ale również Mieczysława Gorzki czy Kena Folletta, który kolejny rok z rzędu był najchętniej słuchanym zagranicznym autorem.

Nie malało także zainteresowanie klasyką literatury fantasy i science fiction – Polacy w dalszym ciągu chętnie sięgają po dzieła Andrzeja Sapkowskiego, J.K. Rowling czy Stanisława Lema, którego Dzienniki gwiazdowe czytane przez Piotra Adamczyka ukazały się w listopadzie w Audiotece.

Innowacyjne techniki realizacji audiobooków

W 2023 roku słuchacze zwrócili uwagę nie tylko na popularność danego autora i tytułu, ale także na sposób realizacji wybranych dzieł. Docenili m.in. Spaloną Ziemię, czyli oryginalną superprodukcję Audioteki współtworzoną przez 25 aktorów oraz 30 osób pracujących na planach, realizowaną poza studiem nagrań, w 10 lokalizacjach.

Ten sposób realizacji znacznie zwiększył immersję odbiorców. Ogromnym sukcesem okazała się także premiera Zimy Świata, czyli długo wyczekiwana kontynuacja sagi Kena Folletta. Prace nad produkcją – począwszy od adaptacji scenariusza, do premiery – trwały półtora roku. W tym czasie ponad 100 aktorów spędziło w studio blisko 250 godzin, nagrywając ścieżki dialogowe. Na potrzeby audiobooka stworzono również dziesiątki oryginalnych motywów muzycznych.

W bieżącym roku Audioteka planuje kolejne premiery nowych superprodukcji, audioseriali i audiobooków, czytanych przez najbardziej lubiane głosy w Polsce. Pierwsze informacje o nowych produkcjach będą dostępne już w drugiej połowie stycznia.


  1. Anna Myślińska i Robert Olszewski w Havas Warsaw
  2. Agencja Nie Do Ogarnięcia z obsługą social mediów Pracuj.pl 
  3. Platige Image twórcą trailera do gry „Exoborne” od Sharkmob

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Karcher zmienia kolor

Kärcher cały na… biało

Agencja allegro ads

Agencja Allegro Ads z plusem i bez – sprawdź z kim współpracujesz