w

IT to nie tylko branża dla mężczyzn – Intel Aktualizuje Bajki we współpracy z Fundacją IT Girls

Intel aktualizuje bajki
Intel Aktualizuje Bajki

Polskie środowisko IT tworzą głównie mężczyźni. Kobiety stanowią tu zdecydowaną mniejszość. Trudno się zresztą dziwić, skoro praca z nowymi technologiami postrzegana jest raczej jako „męskie” zajęcie. Czas zmienić te błędne przekonania. Tego zadania w ramach kampanii Intel Aktualizuje Bajki podjęła się Fundacja IT Girls wraz z firmą Intel.

Polskie IT potrzebuje kobiet. W tej chwili stanowią one zaledwie 15,5 proc. wszystkich zatrudnionych w polskich firmach IT[1]. Dla branży, która boryka się z niedoborami kadrowymi, większe otwarcie się na kobiety to ogromna szansa. Panie z jednej strony mogą pomóc rozwiązać problem niedoborów kadrowych, a z drugiej wnieść swoją perspektywę do projektowanych technologii. Problem jednak w tym, że praca w branżach związanych z nowoczesnymi technologiami nadal postrzegana jest jako zajęcie typowo męskie, a dziewczynki do pracy w niej skutecznie zniechęca się już od… przedszkola. Intel i Fundacja IT Girls postanowili zmierzyć się właśnie z tym wyzwaniem w ramach najnowszej ogólnopolskiej kampanii „Intel Aktualizuje Bajki”.

Mała aktualizacja, duża zmiana

Dlaczego to takie ważne? Jak pokazują badania, w okresie 2015–2020 wzrost udziału kobiet wśród studentów kierunków nowo technologicznych, zarówno na uczelniach publicznych, jak i na uczelniach niepublicznych wyniósł zaledwie jeden punkt procentowy (15% vs 16%).3 Wciąż w mniejszości, kobiety spotykają się z nierównościami, które są efektem uprzedzeń nabywanych za najmłodszych lat. Dziewczyny stanowią tylko 16 procent wśród studentów kierunków informatycznych[2], ale wydaje się, że przyczyny leżą głębiej. Już na etapie edukacji dziewczyny zniechęcane są do podjęcia nauki na kierunkach ścisłych. Aż co czwarta badana wskazała, że jej bliscy odwodzili ją od wyboru kierunku ścisłego, a co dziesiąta wprost usłyszała, że studia z obszaru STEM (nauka, technologia, inżynieria, matematyka) nie są dla kobiet[3]. Idąc dalej okazuje się, że to właśnie 6-letnie dziewczynki zaczynają wierzyć w stereotypy płci – w tym w to, że są mniej inteligentne od chłopców[4], a wiele z popularnych bajek, które czytamy naszym dzieciom w tym okresie, opowiada historie dziewczynek, którym brakuje samodzielności i asertywności.

Kluczowe znaczenie ma edukacja nowo technologiczna, która obejmuje kierunki związane z wytwarzaniem technologii oraz zaawansowaną analizą danych.

Najwięcej programistek odchodzi z zawodu… jeszcze w przedszkolu

Już od najmłodszych lat i etapu edukacji przedszkolnej bardzo stereotypowo podchodzi się do sposobu rozmów z dziećmi na temat technologii. Często znacznie chętniej przypisuje się chłopcom zainteresowanie tym tematem, uważając zainteresowanie dziewczynek komputerami i robotami za coś wyjątkowego, a nawet dziwnego. Bajkowa konwencja inicjatywy Intela i Fundcacji IT Girls jest łącznikiem, który może przybliżyć dzieciom świat programowania.

Intel Aktualizuje Bajki to kampania, w ramach której klasyczne bajki dla dzieci zostają przepisane tak, aby zainspirować dziewczynki do rozwijania pasji w świecie nowych technologii. Pozwoli to kształtować nowe, otwarte podejście do technologii – oderwane od stereotypów, że roboty i komputery powinny być wyłącznie w polu zainteresowań chłopców – i w efekcie zaprogramować bardziej zróżnicowaną przyszłość dla dzieci.

Edukacja dzieci – zabawa uczy i inspiruje

Kto powiedział, że Kopciuszek nie może kodować, Roszpunka inżynierować, a Małgosia z Jasiem hakować (oczywiście w słusznym celu!)? Wystarczy drobna aktualizacja i bohaterki – dzięki technologiom i inteligencji – samodzielnie radzą sobie z wyzwaniami. Nie potrzebują wróżek i rycerzy, aby wybrać się na konkurs dla wynalazców i wynalazczyń czy wydostać się z wieży!  W taki sposób inżynierki i inżynierowie z Intela, we współpracy z założycielkami fundacji IT Girls, przeprogramowali kultowe bajki i zaprezentowali ich alternatywne, zaktualizowane wersje. W ramach akcji „spatchowane” zostały takie bajki jak: Kopciuszek, Roszpunka, oraz Jaś i Małgosia.

„Bajki Zaktualizowane” posłużyły do przeprowadzenia pilotażowych lekcji w przedszkolach w Trójmieście oraz w Warszawie. Wraz z Fundają IT Girls i ekipą pedagogów, inżynierki i inżynierowie z Intela poprowadzili warsztaty oparte o napisany od postaw scenariusz zajęć.

Dziś zaprezentowana została też strona internetowa zawierająca materiały skierowane do rodziców i pedagogów.  Treści te pomogą rodzicom rozmawiać z dzieckiem o nowych technologiach, a pedagogom poprowadzić lekcję na specjalnie przygotowanym scenariuszu zajęć. Ponadto ze strony można pobrać książeczkę „Bajki Zaktualizowane” (w formacie pdf i audiobook) oraz materiały pełne propozycji na zabawy dotyczące tematyki nowych technologii i programowania. W miejscu tym można też obejrzeć animowany spot kampanii, w którym usłyszeć można głos blogerki i edukatorki Janiny Bąk (znaną jako Janina Daily). Już dziś rusza także nabór placówek przedszkolnych, które mogą zgłaszać się do darmowej lekcji o technologii poprowadzonej przez edukatorki z Fundacji IT Girls.[5]

Potęga różnorodności

Różnorodność i indywidualne cechy stanowią ważną cześć tożsamości, jednocześnie dzięki nim na co dzień możemy korzystać z wielu punktów widzenia. Intel od wielu lat mocno stawia na różnorodność w branży IT. Projekt Intel Aktualizuje Bajki jest ostatnią cegiełką do pełnego wspierania przez markę przyszłych programistek i programistów na wszystkich poziomach rozwoju – od przedszkola, przez szkołę, studia, aż po samą pracę w branży.

Przeprogramowane bajki zostały zilustrowane przez Magdalenę Muki Krupę. Zostały wydane w formie fizycznej oraz cyfrowej – jako plik PDF do darmowego pobrania. Fizyczne wersje książki “Bajki Zaktualizowane” trafią do przedszkoli, które wzięły udział w kampanii. Będą również dostępne w sprzedaży, z której cały zysk zostanie przeznaczony na wsparcie Fundacji IT Girls, działającej na rzecz dziewczynek i kobiet w IT.

[1] https://www.bankier.pl/wiadomosc/Polska-nisko-w-rankingu-zatrudnienia-kobiet-w-IT-8342586.html

[2] http://www.dziewczynynapolitechniki.pl/pdfy/raport-kobiety-na-politechnikach-2022.pdf

[3] http://potencjalkobiet.pl/raport-badawczy

[4] Bian L., Leslie S., Cimpian A. „Gender stereotypes about intellectual ability emerge early and influence children’s interests”. Science, 2017

[5] *Fundacja IT Girls zastrzega sobie prawo do kontaktu z wybranymi placówkami.

Nie rezygnuj z marzeń kampania olx

Nowa kampania OLX – Nie rezygnuj z marzeń

Cytaty z książki nigdy więcej nie trać klientów

Czego można się nauczyć z książki „Nigdy więcej nie trać klienta”? Najciekawsze cytaty i komentarz Martyny Celuch