Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Kultowa reklama IKEA – Lampa doczekała się sequela

To jedna z najlepszych reklam wszechczasów. Reklama, która porusza emocje i sprawia, że zupełnie inaczej patrzymy na otaczającą nas rzeczywistość.

Pierwsza wersja reklamy powstała 16 lat temu w agencji Crispin Porter + Bogusky w reżyserii Spika Jonze’a i dokładnie odpowiadała swoim czasom.

“Wielu z was czuje smutek z powodu tej lampy. To dlatego, że jesteście stuknięci. Ta lampa nie ma uczuć, a nowa jest o wiele lepsza”.

 

I część druga. Reklama, która wyprodukowana została w tym roku i właśnie została opublikowana w Kanadzie. Sami zobaczcie, jak przez te 12 lat zmieniły nasze przyzwyczajenia, podejście do zakupów i trendy zero waste home.

“Many of you feel happy for this lamp. That’s not crazy. Reusing things is much better.”

 

zobacz też:

Fot. Jakub Burakiewicz ikea sypialnia

IKEA uchyla drzwi do sypialni Polaków – w najnowszej kampanii używa humoru jako uniwersalnego sposobu rozmowy o sprawach trudnych

Sypialnia jest fascynującym pomieszczeniem – ma multum zastosowań, jest świadkiem wielu aktywności, z których sen jest oczywistą, ale nie najważniejszą. Co ważne, pomieszczenie to zapewnia nam niezbędną we współczesnym świecie prywatność. Jest pełne tajemnic, emocji, namiętności, o których nie rozmawia się otwarcie. W najnowszej kampanii IKEA uchyla drzwi do sypialni i odczarowuje tabu dotyczące tej przestrzeni. Marka stawia w komunikacji na humor oraz autoironię. W myśl zasady, że są rzeczy, o których nie lubimy mówić głośno, dopóki nie zaczniemy się z nich śmiać.

Do współpracy przy tworzeniu komunikacji zostali zaproszeni polscy stand-uperzy i komicy. Nowa kampania IKEA opiera się na prawdziwych historiach, anegdotach i spostrzeżeniach z użytkowania sypialni. Różnorodność stylu wypowiedzi oraz wachlarz doświadczeń życiowych zaproszonych artystów sprawia, że każdy z nich na swój sposób opowiada o życiu w domu, a w szczególności w sypialni w pojedynkę lub w związku z partnerem. Głównym nośnikiem kampanii stały się więc filmy zrealizowane podczas występów stand-uperów z sypialnią w tle. O autoironii marka nie zapomina również w spotach TV, których narracja o życiu w domu prowadzona jest w sposób humorystyczny. Dzięki temu IKEA chce poruszyć nawet te najbardziej kontrowersyjne tematy dotyczące sypialni.

czytaj:   Nadepnąłeś kiedyś na Lego?

 

Celem nowej odsłony platformy „Niech żyje dom!” jest pokazanie, że wszyscy mamy podobne problemy w domowej przestrzeni, a łatwiej się o nich rozmawia, gdy można się z tego nieco pośmiać. IKEA zależy na przełamaniu wizerunku sypialni jako miejsca zamkniętego i osobistego, służącego jedynie do spania i przechowywania ubrań. Świadoma tego, jak wygląda użytkowanie tego pomieszczenia na co dzień, marka oferuje ogrom rozwiązań do jego wyposażenia.

Różnorodność stylistyczna dodatków i mebli oraz konkretne produkty, zwłaszcza personalizowane szafy, dostosowujące się do potrzeb każdego z domowników, odpowiednie oświetlenie, materace o różnej miękkości czy kołdry dla zmarzluchów to tylko niektóre z pomysłów. Śmiech staje się wytrychem do inspiracji – dzięki temu, że poruszamy kwestie, o których do tej pory się nie rozmawiało, może okazać się, że rozwiązanie jest w zasięgu ręki.

czytaj:   TOP 10. Świąteczny konsumpcjonizm w reklamie.

Zdajemy sobie sprawę, jakim wyzwaniem w domu jest łączenie multifunkcjonalności z prywatnością – w sypialni szczególnie. Humor pozwala nam o tym mówić szczerze i otwarcie, a dzięki temu IKEA może zaproponować jeszcze lepsze rozwiązania będące odpowiedzią na prawdziwe potrzeby. Sypialnia nie jest wyłącznie do spania i przechowywania ubrań, a dodatkowe aktywności mające w niej miejsce nie sprowadzają się wyłącznie do seksu. Wszyscy o tym wiemy i pora zacząć o tym otwarcie mówić w przestrzeni publicznej – mówi Karolina Szabłowska, External Marketing Communication Manager w IKEA Retail w Polsce.

czytaj:   Gra o tron w Ikea

Dystrybucja kluczowych elementów kampanii skupia się na YouTube i Facebooku. Materiały dotyczące występów stand-uperów oraz te wypracowane z komikami oraz influencerami będą pojawiały się cyklicznie do maja tego roku na specjalnym kanale marki na YouTube „IKEA – z nogą w drzwiach”. Poza aktywnością w internecie marka przygotowała także komunikację skierowaną do TV. Dwa spoty – manifest kampanii oraz materiał produktowy – będą w emisji od lutego.
Link do kanału „Z nogą w drzwiach” z materiałami dostępnymi w ramach kampanii:
https://www.youtube.com/channel/UCYZ_BAd1yujEZFIizJG_ILg

czytaj:   PR-owy strzał w stopę. Ikea ściga autorkę fanowskiego serwisu marki

Za kreację, strategię i koncept kreatywny kampanii (w tym produkcję spotów do TV oraz kampanii digitalowej) odpowiada agencja Saatchi&Saatchi IS. Elementy kampanii do internetu przygotowywały agencje BlueIvy oraz AdRebellion. Aktywacje z influencerami prowadzone są przez Hash.fm, a komunikacją PR zajmuje się Garden of Words. Planowanie i zakup mediów do kampanii koordynuje w całości dom mediowy Wavemaker, a za nadzór niestandardowych partnerstw odpowiada Wavemaker Content.

ranking blogów podróżniczych, najlepsze blogi podróżnicze

Ranking Polskich Blogów Podróżniczych 2018

Już po raz trzeci na blogu CroLove.pl został opublikowany Ranking Polskich Blogów Podróżniczych, który jest zestawieniem 500 najlepiej widocznych blogów o tej tematyce w Google. Kto znalazł się w pierwszej piątce? Jak rozumieć zestawienie i jak korzystać z rankingu?

Kto jest autorem rankingu?

Zestawienie tworzone jest przez Wojtka Tylusia – autora bloga podróżniczego o Chorwacji (CroLove.pl) i specjalistę SEO. Ranking powstał w oparciu o dane Senuto – narzędzia wspierającego efektywny marketing w wyszukiwarkach. Pod uwagę wzięto współczynnik widoczności poszczególnych blogów w Google, a także liczbę słów kluczowych w TOP3, TOP10 i TOP50 wyników wyszukiwania.

czytaj:   Pomyśl zanim wrzucisz - świetny koncept na kampanię społeczną

Blogi najlepiej widoczne w Google

Co to znaczy, że ranking uwzględnia „blogi najlepiej widoczne w Google”? Krótko mówiąc, są to te serwisy, które w polskim Google widoczne są na największą liczbę słów kluczowych, na jak najwyższych pozycjach. Dzięki temu generują wysoki ruch na stronę z wyników wyszukiwania, a więc w poszukiwaniu informacji na dany temat najwięcej użytkowników trafi właśnie do nich.

W porównaniu z ubiegłym rokiem nastąpiło pewne przetasowanie w pierwszej piątce rankingu. Z drugiego miejsca, na lidera awansował blog gdziewyjechac.pl, z kolei pozycje roadtripbus.pl i przedreptacswiat.pl wzrosły odpowiednio aż o 7 i 8 miejsc w górę.

czytaj:   6 sekund na sukces - Vine inspiruje marki

TOP5 blogów podróżniczych w Polsce:

  1. Gdziewyjechac.pl
  2. Roadtripbus.pl
  3. Przedreptacswiat.pl
  4. Tasteaway.pl
  5. Wszedobylscy.pl

Co ciekawe, w tegorocznym zestawieniu znalazło się aż 125 nowych blogów, które w poprzedniej edycji nie zostały uwzględnione lub nie zmieściły się w TOP 500.

Jak korzystać z rankingu?

Zastosowanie rankingu jest bardzo szerokie. Przede wszystkim pomaga on autorom-blogerom sprawdzić ich sytuację w Google na tle innych blogów. To z pewnością duża motywacja i sprawdzian dla ponoszonych wysiłków. Dodatkowo blogi, które znajdują się w czołówce rankingu, stają się pewnego rodzaju wzorem do naśladowania. Wiedząc, kto jest dobry, wiemy, kim się inspirować.

czytaj:   Kreatywny polski gadżet
czytaj:   Nike stworzyło pierwsze boisko LED

Kolejnym beneficjentem rankingu są czytelnicy blogów podróżniczych, a więc osoby, które planują własne wyjazdy w kraju czy na świecie. Przeglądając ranking, możemy poznać wielu ciekawych, nieznanych nam dotąd autorów i w czeluściach Internetu odnaleźć treści, które nas interesują.

Ranking ten jest też świetną ściągawką dla agencji marketingowych lub marketingowców pracujących w branży turystycznej. Lista blogów najlepiej widocznych w Google jest przecież gotowym zestawieniem influencerów i mikroinfluencerów. Pełne zestawienie blogów oraz pełna metodologia wykorzystana przy tworzeniu rankingu dostępne są pod linkiem: https://crolove.pl/ranking-polskich-blogow-podrozniczych-2018

reklama medycznej marihuany

On Board Think Kong edukacyjnie na rzecz marihuany leczniczej

Grupa On Board Think Kong współpracuje z Fundacją Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa w Warszawie w zakresie edukacji na temat marihuany leczniczej.


Wspólnie z Canadian Cannabis Clinics zorganizowali międzynarodową konferencję naukowo-szkoleniową dla lekarzy pt. „Etyczne, psychologiczne i praktyczne aspekty medycznych zastosowań marihuany”.

Współpraca ma charakter projektowy. Zadaniem On Board Think Kong jest wsparcie organizacyjne wydarzenia skierowanego do lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów, jak i również wszelkie działania komunikacyjne, w tym media relations. W ramach projektu On Board Think Kong odpowiada także za współpracę z międzynarodowym partnerem Canadian Cannabis Clinics oraz relacje z międzynarodowymi i krajowymi ekspertami w obszarze marihuany leczniczej.

czytaj:   Nike stworzyło pierwsze boisko LED

Działania są prowadzone przez zespół Healthcare Communication On Board PR, kierowany przez Izabelę Sałamachę, Head of Healthcare Department. Wszystkie materiały graficzne przygotowane na potrzeby tego projektu opracowało studio kreatywne agencji.

On Board Think Kong

Część międzynarodowej sieci public relations ECCO Network obecnej w ponad 40 krajach, łącznie zatrudniającej ponad 1500 konsultantów w 50 biurach na całym świecie.

czytaj:   IKEA - Mam Dość

Influencerzy dla PizzaPortal.pl – case study

6 tysięcy złożonych zamówień w trakcie zaledwie 3 tygodni – to efekty kampanii #GłodniRozgrywki zrealizowanej za pomocą 6 filmów opublikowanych przez 2 znanych gamerów – Kalucha oraz PLKD. LifeTube prezentuje case study przedstawiające kulisy skutecznej współpracy marki z influencerami.

Dzisiejszy widz to widz wymagający. Przede wszystkim ze względu na nadmiar informacji i produktów dostępnych na rynku. W utrzymaniu uwagi odbiorcy na YouTube pomocne są wszelkiego rodzaju elementy zwiększające jego zaangażowanie, jak np. konkursy czy promocje, o których informacje pojawiają się w materiałach wideo. Marka PizzaPortal.pl zdecydowała się na wykorzystanie wciągającego mechanizmu grywalizacji:

To była nasza pierwsza kampania łącząca grywalizację i gaming, zrealizowana z influencerami na YouTube. Przez wykorzystanie mechanizmu rywalizacji, w dość naturalny sposób zaangażowaliśmy zarówno nowych, jak i dotychczasowych klientów do tego, żeby częściej niż zwykle zamawiali na naszym serwisie. Do nakręcenia kampanii #GłodniRozgrywki i zaangażowania społeczności YouTube zaprosiliśmy dwóch twórców związanych z grami: PLKD i Kalucha, których widownia jest równocześnie jedną z naszych najważniejszych grup docelowych- wyjaśnia Tomasz Michalski z PizzaPortal.pl.

Marka do współpracy zaprosiła dwóch twórców gamingowych zrzeszonych w sieci LifeTube – Damiana Kornienko “PLKD” oraz Kamila “Kalucha” Kalińskiego. Youtuberzy podzielili się ze swoimi widzami kodami rabatowymi na realizację zamówień za pośrednictwem PizzaPortal.pl. Każda transakcja oznaczała 1 pkt. dla uczestnika i dla całej drużyny. Punkt liczył się w dwóch rankingach: w fazie zespołowej, w której walczyły ze sobą całe teamy, a do wygrania było Playstation 4 Slim oraz Xbox One S i w fazie indywidualnej, w której można było wygrać laptopa gamingowego. W ramach kampanii na kanałach twórców opublikowane zostały filmy dedykowane oraz wideo zawierające lokowanie produktu.

czytaj:   Marcin Mroczek i Andrzej Błachut z Ogilvy&Mather do Havas Warsaw
czytaj:   IKEA - Mam Dość

Wyobraźmy sobie portret przeciętnego gracza – daleki od jego stereotypizacji. To człowiek otwarty na nowinki technologiczne, chętnie sięgający po nowe rozwiązania, a przy tym towarzyski. Zapewne w przerwie podczas grania zamawia jedzenie online, ale informacji na temat dostawców nie czerpie z tradycyjnych mediów. Podczas korzystania z internetu, zapewne używa wtyczek blokujących reklamy, a więc – jak do niego dotrzeć?- mówi PLKD. Za pomocą internetowych twórców, których śledzi! – dodaje Kaluch. 

czytaj:   PR-owy strzał w stopę. Ikea ściga autorkę fanowskiego serwisu marki

Łącznie na obrandowanych materiałach udało się wygenerować ponad 1 720 000 organicznych wyświetleń. Zachęceni przez youtuberów uczestnicy złożyli przez PizzaPortal.pl 6 tys. zamówień (zrealizowanych przy użyciu kodów rabatowych), co stanowiło minimum 180 tys. zł. obrotu (aby otrzymać 1 pkt, należało złożyć zamówienie za co najmniej 30 zł). Co ciekawe, większa liczba wyświetleń wideo na kanale Kalucha nie była równoznaczna z większą liczbą zamówień w jego zespole. Społeczność skupiona wokół mniej zasięgowego kanału PLKD okazała się być silniej zaangażowana.

czytaj:   Gra o tron w Ikea
pp_glodnirozgrywki_900x506.png

Za koordynację współpracy z influencerami odpowiedzialny był Tomasz Miecznikowski – Senior Account Manager.

Jesteś zagrożonym gatunkiem

2012 Agency autorem kampanii WWF na COP24

Na czas trwającego właśnie w Katowicach szczytu klimatycznego ONZ COP24 pandę w logo WWF zastąpił zmieniający się wizerunek ludzkiej twarzy – to część edukacyjnej kampanii WWF Polska przygotowanej z 2012 Agency. Celem kampanii jest szerokie uświadomienia realnego zagrożenia ludzkiego gatunku w związku ze zmianami klimatycznymi.

Na potrzeby kampanii Agencja 2012 stworzyła wielokanałową komunikację, której sercem jest spersonalizowany manifest każdego, kto popiera ideę walki ze zmianami klimatycznymi spowodowanymi przez zanieczyszczenie środowiska. Do akcji dołączyło wielu dziennikarzy, celebrytów, aktywistów i zwykłych ludzi, występując w przygotowanych przez WWF koszulkach z własną twarzą. W ramach akcji powstała również strona internetowa https://cop.wwf.pl/pl, za pośrednictwem której każdy może zaangażować się w akcję tworząc własne logo kampanii WWF, podpisując petycję lub wysyłając mailowy apel do polskiego rządu.

czytaj:   6 sekund na sukces - Vine inspiruje marki

https://youtu.be/XNXQJvLsytk

Dodatkowo dzięki wsparciu firmy Ströer Media, partnera kampanii, w Warszawie pojawiły się kontekstowe nośniki OOH i ekrany w metrze, uświadamiające o powszechnym zagrożeniu związanym ze zmianami klimatycznymi. Istotną częścią kampanii jest edukacyjny film animowany, przygotowany we współpracy ze studio ColorOffOn. W kampanii szeroko wykorzystano również social media, direct mail, mapping, prasę i OOH – w tym skierowane do polityków komunikaty w Katowicach.

czytaj:   Marcin Mroczek i Andrzej Błachut z Ogilvy&Mather do Havas Warsaw

Partnerami 2012 Agency w kampanii dla WWF są: Ströer Media, Coloroffon, Papaya Films i Imago PR.

Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *