w

Rowerowy patrol drogówki pilnuje porządku w Poznaniu na Krossach

rowerowy patrol drogówki pilnuje porządku w poznaniu na krossach 1

Czwórka policjantów zamieniła radiowóz na rowery, by patrolować ulice miasta i nauczać mieszkańców, jak bezpiecznie jeździć na dwóch kółkach po betonowej dżungli. Stróże prawa na modelach Level B6 wzbudzają na ulicach sensację, bo to pierwszy rowerowy patrol drogówki w Polsce.

Policjanci rozpoczęli pracę jeszcze w kwietniu, ale ze względu na wyjątkowo kiepską pogodę ze swoimi maszynami będą mieli okazję na dobre oswoić się dopiero w maju. W centrum Poznania patrol policji drogowej ma czuwać nad bezpieczeństwem mieszkańców szczególnie tam gdzie najbardziej rozwinięta jest infrastruktura drogowa.

Szybko, sprawnie i profesjonalnie

– Dzięki rowerom łatwiej nam dostać się do trudno dostępnych miejsc i wjechać w wąskie uliczki. Możemy też sprawniej omijać przeszkody, co oszczędza nam mnóstwo czasu – przyznaje starszy posterunkowy Jarosław Głąb, który prywatnie także często wsiada na dwa kółka. – Na tych modelach jeździ się świetnie i komfortowo, szczególnie po płaskim terenie. To duża zasługa 29-calowych kół. Czasami podchodzi też do nas jakiś miłośnik kolarstwa i wypytuje szczegółowo o parametry techniczne naszych rowerów – śmieje się.

 

rowerowy patrol drogówki pilnuje porządku w poznaniu na krossach 2

rowerowy patrol drogówki pilnuje porządku w poznaniu na krossach 3

Pierwsze reakcje mieszkańców są bardzo pozytywne, stróże prawa są dobrze odbierani. Zwłaszcza, że instruują rowerzystów jak jeździć bezpiecznie i zgodnie z zasadami ruchu drogowego.

Patrol dostał do użytku cztery modele górskie Kross Level B6 z aluminiową ramą, ważące niewiele ponad 13 kg. Amortyzator z możliwością blokady sprawdza się przy podjeżdżaniu na krawężniki, a sprawne tarczowe hamulce hydrauliczne doskonale zdają egzamin w warunkach miejskiej dżungli. 

Zdrowa służba na świeżym powietrzu     

Policjantka starszy sierżant Monika Klejnowska kilka lat temu brała amatorsko udział w wielu wyścigach kolarskich, więc potrafi ocenić rowerowy sprzęt okiem znawcy. – W zamocowanych do naszych rowerów profesjonalnych sakwach mieści się wszystko co jest w służbie potrzebne. Mamy też do dyspozycji specjalne stroje na każdy rodzaj pogody – zaznacza.

Funkcjonariusze patrolu rowerowego będą reagowali na wszelkie przypadki naruszenia prawa, szczególnie dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Do zadań policjantów należy zwracanie uwagi na zachowania w korelacji rowerzystów, pieszych i kierowców. W trakcie każdego patrolu jeżdżą po mieście około 6-7 godzin, pokonując nawet 40 km. Warto wspomnieć, że ta czwórka policjantów z kolarskimi zapędami została wybrana spośród wielu chętnych do pełnienia takiej właśnie służby.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

nowa nokia 3310

Nowa Nokia 3310 wraca na rynek. Producent liczy, że podobnie jak 17 lat temu odniesie sukces sprzedażowy

magdalena cielecka

Magdalena Cielecka w kampanii Peugeot