w

Netflix,Disney+ Hulu – serwisy streamingowe podczas pandemii koronawirusa

Serwisy streamingowe

Epidemia koronawirusa spowodowała kryzys większości sektorów gospodarki, jednak nie tylko nie zaszkodziła serwisom przesyłania strumieniowego, ale wręcz spowodowała ich niespotykany wcześniej rozkwit. W samym kwietniu liczba użytkowników platform streamingowych w USA wzrosła czterokrotnie. Według najnowszego sondażu ExpressVPN, Netflix to niezbędne narzędzie dla większości Amerykanów podczas kwarantanny: czterdzieści procent subskrybentów Netflix twierdzi, że subskrybuje nowe usługi przesyłania strumieniowego treści od początku kwarantanny spowodowanej Covid-19, 44% z nich wykupiło dostęp do Hulu, a 35% do Disney +. 

Streaming w Polsce

Sytuacja na polskim rynku serwisów streamingowych jest niezwykle dynamiczna. Netflix, HBO GO, Amazon Prime Video, Player.pl, VOD nieustannie walczą o miano lidera. Króluje Netflix, który w lutym osiągnął rekordową liczbę 4,39 milionów użytkowników w Polsce. Coraz więcej osób korzysta również z opcji VPN Netflix, która  poprzez wirtualną zmianę lokalizacji urządzenia pozwala odblokować zagraniczny (często bogatszy) katalog filmów i seriali. Dodatkowo VPN pomaga zwiększyć prędkość streamingu wykorzystując specjalny test prędkości. 

W tym roku planowane jest również udostępnienie polskiej wersji nowej konkurencji Netflixa, zobaczymy jak przyjmie ją nasz rynek: Disney + to najnowsza platforma streamingowa, która oferuje produkcje Disneya, Pixar, Marvel, National Geographic. Premiera serwisu miała miejsce w listopadzie zeszłego roku i od tej pory osiąga miliony użytkowników na całym świecie. 

Do najbardziej oczekiwanych produkcji należy Mandalorian – pierwszy serial osadzony w realiach Gwiezdnych wojen i pełnometrażowa adaptacja filmu animowanego Zakochany kundel z 1955 roku. Disney+ oferuje również w ramach jednej opłaty specjalny pakiet z Hulu, serwisem oferującym wiele seriali i programów telewizyjnych. 

Streaming – co to właściwie oznacza?

Niewiele osób zastanawia się, na czym tak naprawdę streaming polega. Technologia przesyłania strumieniowego wykorzystuje tak zwany bufor danych utworzony na urządzeniu użytkownika. W buforze informacje przechowywane są tymczasowo i na ten czas użytkownik uzyskuje do nich dostęp. Pod koniec sesji przesyłania strumieniowego bufor zostaje automatycznie usuwany. 

Serwisy streamingowe wykorzystują tak zwaną transmisję strumieniową na żądanie. Skompresowane pliki audio i wideo przesyłane są bezpośrednio na serwer, a następnie udostępnione użytkownikom przez określony czas. Podczas wczytywania pliku często pojawia się poruszające kółeczko – jest to właśnie wspomniane buforowanie, podczas którego następuje przesłanie plików, co pozwala uniknąć ewentualnych przerw na wypadek problemów z połączeniem.

Właściwie jedynym warunkiem efektywnego streamowania treści jest dobrej jakości połączenie z Internetem. Ponieważ transmisja odbywa się w sposób ciągły, jeżeli jakośc połączenia internetowego spadnie, następować będą przerwy w dostępie do treści.  Aby zapewnić standardową rozdzielczość przeglądanego filmu lub serialu, wymagana jest prędkość minimum 2 megabitów na sekundę. Dla filmów w jakości HD prędkość połączenia powinna osiągnąć  co najmniej 5 megabitów na sekundę, a a dla treści Ultra HD – 9 megabitów na sekundę. Zalety streamingu są oczywiste: możliwość natychmiastowego dostępu do filmu lub serialu bez konieczności pobierania całego pliku i zajmowania pamięci urządzenia, a to wszystko bez wychodzenia z domu, co w obliczu pandemii koronawirusa stało się szczególnie istotne.


Zobacz też:

Darmowy Spotify Premium dla użytkowników TikToka

5 błędów najczęściej popełnianych przy prowadzeniu fanpage na Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Haribo

Haribo wybrało agencję do obsługi social media

Przykładowy brief reklamowy

Przykładowy brief reklamowy