w

Przedszkolaki w sieci to heavy users

Przedszkolaki w sieci to heavy users

Surfują, oglądają i multitaskują – badanie „Przedszkolaki w sieci” pokazuje, że kilkulatki poruszają się po internecie równie sprawnie, jak ich rodzice. Prawie 80% korzysta z sieci przynajmniej kilka razy w tygodniu, a 40% maluchów opanowuje obsługę tableta i smartfona zanim nauczą się czytać i pisać.

W badaniu wzięło udział ponad 2 tysiące rodziców przedszkolaków w wieku 3-6 lat, którym zadano pytania dotyczące korzystania z internetu przez ich dzieci. By lepiej uwidocznić skalę zmian zachodzących między poszczególnymi rocznikami, wnioski zestawiono z podobnym badaniem z 2011 roku.

Heavy users od kołyski

Przede wszystkim, spora część dzieci już na etapie przedszkola trafia do kategorii tzw. heavy users, czyli internautów często korzystających z sieci. Dokładnie 78% ankietowanych przyznało, że ich dziecko surfuje co najmniej kilka razy w tygodniu, przy czym 25% ogółu robi to codziennie. W 2011 roku mali heavy users stanowili 67%. Pod względem częstotliwości korzystania największa zmiana w stosunku do 2011 roku zaszła w grupie dzieci surfujących rzadziej niż raz w miesiącu. Trzy lata temu było to 13%, a aktualnie zaledwie 1% maluchów, co oznacza, że w zasadzie wszystkie dzieci mają kontakt z internetem od najmłodszych lat.

Wraz ze wzrostem sieciowych kompetencji przedszkolaków rosną również rodzicielskie obawy. Prawie wszyscy ankietowani deklarują chęć kontroli nad stronami odwiedzanymi przez ich dziecko (99%) i są zgodni, że internet jest źródłem zagrożeń dla maluchów (95%). Mimo strachu są jednak przekonani, że sieć sprzyja edukacji i rozwojowi ich pociech (ponad 80%), a zaledwie 1/4 utożsamia go wyłącznie z rozrywką. W tym względzie różnice między 2011 a 2014 rokiem były niewielkie, za wyjątkiem ostatniej kategorii. Trzy lata temu prawie 40% rodziców traktowało internet wyłącznie jako medium rozrywkowe, a dziś tę opinię podziela tylko 23%.

Obraz1

Deklaracje pokrywają się z praktyką – 96% rodziców w różnym stopniu kontroluje maluchy korzystające z internetu, spędzając z nimi czas przed komputerem lub wybierając strony, po których mogą poruszać się samodzielnie. Tylko 4% rodziców zadeklarowało, że ich dziecko przegląda strony na własną rękę.

Techno-maluchy

Przedszkolaki nie tylko sprawnie surfują po sieci, ale też świetnie radzą sobie z obsługą gadżetów z dostępem do internetu. 79% korzysta z komputera, 42% ze smartfona, a 37% – z tableta. 26% obsługuje konsole do gier, a 14% nawet Smart TV. Maluchy lubiące nowinki techniczne są również całkiem sprawnymi multitaskerami. 16% dzieci potrafi równocześnie oglądać telewizję i korzystać z urządzenia mobilnego, ale prawie połowa (47%) nie robi tego nigdy. Badanie potwierdza również mocną pozycje internetu w dziedzinie dotąd zdominowanej przez telewizję, czyli oglądaniu filmów i kreskówek. W sieci ogląda je 70% maluchów, z czego ponad połowa robi to na serwisach typu YouTube czy Wrzuta, a 26% na stronach kanałów telewizyjnych. Największy wzrost zainteresowania zanotowały serwisy typu VOD – trzy lata temu korzystało z nich zaledwie 1% przedszkolaków, a dziś aż 14%.

12

Obraz2

Badanie „Przedszkolaki w sieci” przeprowadzone przez GFK Polonia powstało na zlecenie Atmedia i serwisu dla dzieci Ciufcia.pl, o który również zapytano ankietowanych rodziców. Zgodnie odpowiedziami, rodzice przedszkolaków oczekują od serwisu przede wszystkim treści naukowych (79%). Aspekt rozrywkowy na pierwszym miejscu stawia 20%, a 1% traktuje serwis jako formę wypełnienia czasu dziecka. Wśród najmocniejszych stron portalu Ciufcia.pl ankietowani wskazali między innymi aspekt edukacyjny, duży wybór gier, podział treści na kategorie wiekowe oraz dostarczanie maluchom dobrej zabawy.

8

Info_grafica

Obi tak to robi w niemczech: bilbordy zrób-to-sam

OBI tak to robi w Niemczech: bilbordy zrób-to-sam

TBWA\TEQUILA i Durex wspólnie rzucają wyzwanie seksualnym stereotypom