Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Radosław Gajda: architektura to dobry pomysł

– Od zawsze lubiłem dzielić się z innymi moją pasją. Zawsze, kiedy jechałem gdzieś ze znajomymi – nawet autobusem przez miasto – to opowiadałem, jakie budynki mijamy i co w nich jest interesującego – mówi Radosław Gajda, twórca videobloga Architecture is a good idea.

Kim jesteś?

Radosław Gajda: Z wykształcenia jestem architektem i urbanistą, z zawodu wykładowcą akademickim a z zamiłowania youtuberem. Szczęśliwie te wszystkie rzeczy wynikają z mojej największej pasji – architektury. Jestem pasjonatem architektury.

Skąd wziął się pomysł na założenie kanału na YouTube poświęconego architekturze, a nie standardowego bloga ?
Tak naprawdę to nie był mój pomysł, tylko moich studentów. Czasami przychodzili po zajęciach i pytali, czy moje wykłady można zobaczyć gdzieś w Internecie, bo chcieliby pokazać znajomym.

Pomyślałem, że o ile oglądanie całego półtoragodzinnego wykładu na YouTube raczej się nie sprawdzi, to może mógłbym wymyślić jakieś drobne zagadnienia, zrobić takie przystępne mini-wykłady o rzeczach, które mnie najbardziej interesują i wrzucać je do Internetu. Tak powstał pierwszy odcinek videobloga: “Skąd się wzięły bloki”. Moimi pierwszymi widzami byli właśnie moi studenci.

czytaj:   Internety 24/7 tydzień 25

Jaki jest cel prowadzenia kanału na YouTube? Czy chciałeś po prostu przedstawiać swój punkt widzenia, czy może edukować innych?

Od zawsze lubiłem dzielić się z innymi moją pasją. Zawsze, kiedy jechałem gdzieś ze znajomymi – nawet autobusem przez miasto – to opowiadałem, jakie budynki mijamy i co w nich jest interesującego. Zaraz po studiach zacząłem uczyć historii architektury na Politechnice Warszawskiej. To było jak spełnienie marzeń, mogłem godzinami opowiadać o architekturze i to od razu o najlepszych przykładach. Ale w sali wykładowej mieści się około stu osób. Teraz co tydzień spotykam się wirtualnie z kilkoma tysiącami. Chciałbym, aby filmy na moim kanale przyczyniły się choć trochę do zwiększenia zainteresowania tym, jak wygląda nasz świat i co możemy zrobić, żeby był piękniejszy i bardziej uporządkowany.

Jak myślisz skąd taka popularność Twojego kanału? 

Staram się robić jak najlepsze filmy – ładne od strony plastycznej i rzetelnie przygotowane merytorycznie. Mówię o rzeczach, które mnie autentycznie interesują, fascynują. Myślę, że istotne jest też to, co sugeruje już nazwa videobloga – Architecture is a good idea. Kiedy szukałem formuły postanowiłem, że będę pokazywał tylko dobre przykłady, zastanawiał się, co stoi za tym, że są dobre i wartościowe, omawiał bezstronnie procesy historyczne. Dlatego nie będę robił filmów o najbrzydszych budynkach czy największych architektonicznych porażkach. Mój kanał jest o dobrych pomysłach w architekturze i sztuce.

czytaj:   tołpa wyłączyła blogi

Które polskie budynki pozytywnie rozsławiają nas w świecie?

Teraz bardzo głośno jest o Filharmonii w Szczecinie – ten budynek dostał najważniejszą, najbardziej prestiżową nagrodę architektoniczną w Europie i bez wątpienia należy do światowej czołówki. Ostatnio powstało u nas także kilka innych budynków na naprawdę światowym poziomie. Aby wymienić tylko kilka: Muzeum Historii Żydów Polskich i wieżowiec Cosmopolitan w Warszawie, Teatr Szekspirowski w Gdańsku czy Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie.

Jakie są największe zalety i bolączki polskiej architektury i urbanistyki?

O minusach, wadach i problemach piszą i opowiadają wszyscy, bo faktycznie może i jest na co narzekać, ale ja wolę dostrzegać te pozytywne strony. Jest mnóstwo utalentowanych architektów – we wszystkich pokoleniach. Rynek architektoniczny się rozwija, widać to nawet w prasie. Kiedy szedłem na studia to były tylko dwa-trzy profesjonalne magazyny architektoniczne i koniec.

czytaj:   Top 10 kampanii edukacyjnych związanych z recyklingiem

Teraz architektura, przestrzeń publiczna, plany miejscowe, rozwój miast to tematy, które wciąż przewijają się w prasie codziennej. Na pytania o nie muszą odpowiadać lokalni politycy. Ludzie zaczynają dostrzegać skalę problemów odziedziczonych po latach zaniedbań i coraz więcej środowisk proponuje też rozwiązania, które mają ulepszyć nasze miasta. Wielu inwestorów widzi sens organizowania konkursów architektonicznych na swoje budynki, dzięki czemu można wyłaniać najlepsze projekty i dać zaistnieć młodym, mniej znanym biurom. Oczywiście nie zbudujemy nad Wisłą Holandii w kilka lat. Ale możemy chociaż zacząć ją gonić.

Co Cię inspiruje na co dzień?

Och, mnóstwo rzeczy. Staram się dużo wyjeżdżać, z każdego wyjazdu bliskiego lub dalekiego przywożę filmy i nowe pomysły. Inspirująco działają na mnie także komentarze pod filmami na YouTube. Jest naprawdę wiele pozytywnych opinii, które motywują mnie, żeby kręcić kolejne materiały. Bo architektura to naprawdę dobry pomysł!