Od zawsze lubiłem dzielić się z innymi moją pasją. Zawsze, kiedy jechałem gdzieś ze znajomymi – nawet autobusem przez miasto – to opowiadałem, jakie budynki mijamy i co w nich jest interesującego – mówi Radosław Gajda, twórca videobloga Architecture is a good idea.
Spis treści
Kim jesteś?
Radosław Gajda: Z wykształcenia jestem architektem i urbanistą, z zawodu wykładowcą akademickim a z zamiłowania youtuberem. Szczęśliwie te wszystkie rzeczy wynikają z mojej największej pasji – architektury. Jestem pasjonatem architektury.
Skąd wziął się pomysł na założenie kanału na YouTube poświęconego architekturze, a nie standardowego bloga ?
Tak naprawdę to nie był mój pomysł, tylko moich studentów. Czasami przychodzili po zajęciach i pytali, czy moje wykłady można zobaczyć gdzieś w Internecie, bo chcieliby pokazać znajomym.
Pomyślałem, że o ile oglądanie całego półtoragodzinnego wykładu na YouTube raczej się nie sprawdzi, to może mógłbym wymyślić jakieś drobne zagadnienia, zrobić takie przystępne mini-wykłady o rzeczach, które mnie najbardziej interesują i wrzucać je do Internetu. Tak powstał pierwszy odcinek videobloga: „Skąd się wzięły bloki”. Moimi pierwszymi widzami byli właśnie moi studenci.
Jaki jest cel prowadzenia kanału na YouTube? Czy chciałeś po prostu przedstawiać swój punkt widzenia, czy może edukować innych?
Od zawsze lubiłem dzielić się z innymi moją pasją. Zawsze, kiedy jechałem gdzieś ze znajomymi – nawet autobusem przez miasto – to opowiadałem, jakie budynki mijamy i co w nich jest interesującego. Zaraz po studiach zacząłem uczyć historii architektury na Politechnice Warszawskiej. To było jak spełnienie marzeń, mogłem godzinami opowiadać o architekturze i to od razu o najlepszych przykładach. Ale w sali wykładowej mieści się około stu osób. Teraz co tydzień spotykam się wirtualnie z kilkoma tysiącami. Chciałbym, aby filmy na moim kanale przyczyniły się choć trochę do zwiększenia zainteresowania tym, jak wygląda nasz świat i co możemy zrobić, żeby był piękniejszy i bardziej uporządkowany.
Jak myślisz skąd taka popularność Twojego kanału?
Staram się robić jak najlepsze filmy – ładne od strony plastycznej i rzetelnie przygotowane merytorycznie. Mówię o rzeczach, które mnie autentycznie interesują, fascynują. Myślę, że istotne jest też to, co sugeruje już nazwa videobloga – Architecture is a good idea. Kiedy szukałem formuły postanowiłem, że będę pokazywał tylko dobre przykłady, zastanawiał się, co stoi za tym, że są dobre i wartościowe, omawiał bezstronnie procesy historyczne. Dlatego nie będę robił filmów o najbrzydszych budynkach czy największych architektonicznych porażkach. Mój kanał jest o dobrych pomysłach w architekturze i sztuce.
Które polskie budynki pozytywnie rozsławiają nas w świecie?
Teraz bardzo głośno jest o Filharmonii w Szczecinie – ten budynek dostał najważniejszą, najbardziej prestiżową nagrodę architektoniczną w Europie i bez wątpienia należy do światowej czołówki. Ostatnio powstało u nas także kilka innych budynków na naprawdę światowym poziomie. Aby wymienić tylko kilka: Muzeum Historii Żydów Polskich i wieżowiec Cosmopolitan w Warszawie, Teatr Szekspirowski w Gdańsku czy Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie.
Jakie są największe zalety i bolączki polskiej architektury i urbanistyki?
O minusach, wadach i problemach piszą i opowiadają wszyscy, bo faktycznie może i jest na co narzekać, ale ja wolę dostrzegać te pozytywne strony. Jest mnóstwo utalentowanych architektów – we wszystkich pokoleniach. Rynek architektoniczny się rozwija, widać to nawet w prasie. Kiedy szedłem na studia to były tylko dwa-trzy profesjonalne magazyny architektoniczne i koniec.
Teraz architektura, przestrzeń publiczna, plany miejscowe, rozwój miast to tematy, które wciąż przewijają się w prasie codziennej. Na pytania o nie muszą odpowiadać lokalni politycy. Ludzie zaczynają dostrzegać skalę problemów odziedziczonych po latach zaniedbań i coraz więcej środowisk proponuje też rozwiązania, które mają ulepszyć nasze miasta.
Wielu inwestorów widzi sens organizowania konkursów architektonicznych na swoje budynki, dzięki czemu można wyłaniać najlepsze projekty i dać zaistnieć młodym, mniej znanym biurom. Oczywiście nie zbudujemy nad Wisłą Holandii w kilka lat. Ale możemy chociaż zacząć ją gonić.
Co Cię inspiruje na co dzień?
Och, mnóstwo rzeczy. Staram się dużo wyjeżdżać, z każdego wyjazdu bliskiego lub dalekiego przywożę filmy i nowe pomysły. Inspirująco działają na mnie także komentarze pod filmami na YouTube. Jest naprawdę wiele pozytywnych opinii, które motywują mnie, żeby kręcić kolejne materiały. Bo architektura to naprawdę dobry pomysł!